Procedura w sprawie przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze.
Ustawa o pomocy społecznej wskazuje, że pomoc w formie usług przysługuje:
1. Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
2. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a  także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
3. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w  zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z  otoczeniem.
4.Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z  rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby, niepełnosprawności lub innej przyczyny wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione. Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobom, które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej pomocy zapewnić. Usługi świadczone są w mieszkaniu osoby, która potrzebuje pomocy lub w ośrodkach wsparcia takich jak środowiskowe domy samopomocy, kluby samopomocy, dzienne domy pomocy.
Przyznanie usług opiekuńczych:

Dokumenty wymagane od wnioskodawcy:
1. Podanie o pomoc o przyznanie usług opiekuńczych lub protokół z ustnego zgłoszenia wniosku (złożony przez osobę zainteresowaną, członka rodziny).
2. Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy - do wglądu.
3. Oryginały zaświadczeń potwierdzających wysokość dochodu osoby, a w przypadku osoby w rodzinie, dochodu całej rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o pomoc.

Dokumenty uzyskiwane w postępowaniu:
1. Rodzinny wywiad środowiskowy (w ciągu 14 dni od złożenia podania).
2. Zakres obowiązków określająca potrzeby w zakresie usług opiekuńczych.
3. Oświadczenie o stanie majątkowym.
4. Dokument potwierdzający zasadność przyznania pomocy w formie usług opiekuńczych (zaświadczenie lekarskie).
5. W razie konieczności inne dokumenty potwierdzające sytuację strony.

Odpłatność:
Rada Miejska w Mielnie określa szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i  specjalistyczne usługi opiekuńcze z  wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych sprawowanych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat i trybu ich pobrania.

Zakres świadczonych usług:

Usługi opiekuńcze sprawowane są w miejscu zamieszkania. Zakres usług opiekuńczych uzależniony jest od stanu zdrowia podopiecznego oraz jego sytuacji rodzinnej. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w  zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zlecona przez lekarza, pielęgnację oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem, w szczególności:

I. Usługi pielęgnacyjne:
1. Pomoc w czynnościach higienicznych, w tym zalecona przez lekarza pielęgnację (mycie, kąpanie, zmiana bielizny osobistej i  pościelowej).
2. Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (podawanie posiłków , karmienie, pomoc w czynnościach fizjologicznych.
3. Pomoc przy poruszaniu się , pomoc przy zmianie pozycji u podopiecznego, w  przypadku osób z ograniczoną sprawnością ruchową

II. Usługi gospodarcze:
1. Zakup artykułów spożywczych i przemysłowych niezbędnych w gospodarstwie domowym.
2. Przygotowanie posiłków (z uwzględnieniem diety) bądź dostarczanie posiłku do  miejsca.
3. Utrzymanie w czystości pomieszczeń użytkowanych przez podopiecznego w tym pomieszczeń kuchennych i sanitarnych (m.in. utrzymanie w czystości pokoju w  którym przebywa podopieczny, naczyń stołowych, kuchennych i innego sprzętu gospodarstwa domowego, służącego podopiecznemu).
4. Pranie bielizny i lekkiej odzieży, pościeli.
5. Palenie w piecu, (przynoszenie opału , przygotowanie pieca).

III. Inne:

1. Podtrzymywanie kontaktów ze środowiskiem lokalnym (organizowanie, w miarę możliwości spacerów i podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań dostarczenie prasy, książek, czytanie, organizowanie kontaktów z sąsiadami, rodziną, otoczeniem).
2. Załatwianie spraw urzędowych, według uzasadnionych potrzeb podopiecznego (dostarczanie do OPS dokumentacji niezbędnej do udzielania pomocy, opłacenie należności za bieżące media, opłacenie należności za świadczone usługi opiekuńcze itp.).
3. Kontakt z pracownikami służby zdrowia , ośrodka pomocy społecznej (m.in. zamawianie wizyt lekarskich, kontakt z lekarzem lub pielęgniarką środowiskową w  sprawach zdrowia podopiecznego, kontakt z pracownikiem socjalnym).
4. Prowadzenie zeszytu wydatków i rozliczanie się z podopiecznym z wydanych pieniędzy przez osobę sprawującą usługi opiekuńcze.

Monitoring:

W razie potrzeb, nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy pracownik socjalny przeprowadza aktualizację wywiadu środowiskowego w celu zweryfikowania zakresu usług i sytuacji osobistej świadczeniobiorcy.